top of page
Cerca

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi? Dale Carnegie

Immagine del redattore: Marta MaszkowskaMarta Maszkowska

Nie powiem źle o nikim, a będę mówił wszystko dobre, co wiem o każdym.
Każdy człowiek, którego spotykam, jest ode mnie w pewien sposób lepszy. Tak widzę ludzi. Emerson
Jeśli chcesz mieć wrogów, bądź lepszy od swoich przyjaciół. Lecz jeśli chcesz mieć przyjaciół, pozwól, aby przyjaciele byli lepsi od ciebie.
Zatrzymaj się na chwilę. Zatrzymaj się, aby porównać olbrzymią uwagę, jaką przykładasz do własnych spraw, z ledwie widoczna dbałością, z jaką podchodzisz do wszystkiego, co ciebie nie dotyczy.

KRYTYKA

Krytykując innych nie zmieniamy ich. Często natomiast powodujemy trwałą urazę. Krytykowanie jest bezsensu, bo zmusza do obrony i zwykle powoduje, ze zaczynamy się usprawiedliwiać.

Uraza i niechęć spowodowane krytyka mogą tylko zdemoralizować pracowników , członków rodziny i przyjaciół. Nie zmienia tego co już się stało.

W 99 przypadkach na 100 ludzie nie dostrzegają swojej winy, nawet jeśli jest ona olbrzymia.

Trzeba sobie uświadomić że krytyka podobnie jak oswojone Gołębie, zawsze wraca do domu. Trzeba uświadomić sobie, że ludzie, których z krytykujemy i potem pimy, najprawdopodobniej chcąc się wybielić choćby przed soba obwinia nas.

Lincoln powiedział, nie mów tak, w podobnych okolicznościach my bylibyśmy tacy sami.

Jeśli wyślę ten list z krytyką ul że tylko sobie i spowoduje że on zacznie szukać usprawiedliwienia. To sprawi, że zacznie mnie obwiniać.

Wyjmij z portfela pięciodolarowy banknot, popatrzy na wizerunek Lincolna i zapytaj jak Lincoln poradziłby sobie z tym problemem?

Czy jest ktoś kogo chciałbyś zmienić, poinstruować, ulepszyć. Bardzo dobrze! świetnie! jestem za! ale dlaczego nie zaczniesz od siebie?

Benjamin Franklin, Sekret jego sukcesu? Nie powiem źle o nikim, a będę mówił wszystko dobre, co wiem o każdym. To była jedna z jego zasad.

Ojciec zapomina, w.livingstone larned :

Ojciec I syn. Wszy śniadaniu też Też wytknąłem ci błąd. Rozlałes coś. Pospiesznie przełykales jedzenie. Zbyt grubo posmarowałeŚ chleb masłem. A potem kiedy zacząłeś się bawić a ja szykowałam się do wyjścia od wróciłeś się i krzyknąłeŚ do widzenia tato. Spojrzałem na ciebie spode oka i w odpowiedzi powiedziałem jedynie nie Garb się…

Zamiast potępiać ludzi spróbujmy ich zrozumieć. Zastanówmy się, dlaczego robią to, co robią. To o wiele korzystniejsze i bardziej intrygujące niż krytykowanie. To rodzi sympatię, tolerancję i uprzejmość.

Zasada pierwsza nie krytykuj, nie potępiaj i nie pouczaj.



Bycie ważnym. Poczucie ważności.

Jest tylko jeden sposób pod słońcem, aby sprawić, by ktoś coś zrobił. Trzeba sprawić, aby ten ktoś chciał to zrobić.

Jeśli powiesz, kiedy czujesz się ważny, powiem ci, kim jesteś. To właśnie określa twój charakter.

Uważam, że najcenniejszą rzeczą, jaką posiadam, jest umiejętność rozbudzania w ludziach entuzjazmu

Jedyny sposób w jaki można nakłonić człowieka do ujawnienia tego, co w nim najlepsze, to uznanie i Zachęta. Nic tak nie Niszczy ambicji ludziach jak krytyka zwierzchników. Nigdy nie krytykuje nikogo. Wierzę w dawanie ludziom bodźców do pracy. Chętnie więc chwalę, a niechętnie szukam winnych. Jeśli coś mi się podoba, aprobuje to z całą serdecznością i nie szczędzę Pochwał.

Ambicja . Niczego nie potrzebujemy tak bardzo jak zaspokojenia swojej ambicji. Troszczymy się o ciała naszych dzieci, przyjaciół i pracowników, ale czy obchodzi nas ich ambicja. Dajemy im wołowinę i ziemniaki, by dostarczyć im energii, ale nie dbamy o to, by obdarzyć ich wyrazami uprzejmości uznania, które pozostaną w ich pamięci przez całe lata.

Różnica między pochwałą, a pochlebstwem? To proste, jedno jest szczere, a drugie nie. Jedną dobywa się serca, a drugie z ust. Pierwsze nie jest samolubne, a drugie tak.

Kiedy nie mamy specjalnych zmartwień, zwykle około 95% naszych myśli poświęcamy sobie. Jeśli więc przestaniemy myśleć o sobie, a zajmiemy się wyszukiwaniem dobrych cech drugiej osoby, nie będziemy musieli uciekać się do pochlebstwa, taniego chwytu i fałszywego.

Przestań myśleć o własnych dokonaniach ich własnych życzeniach. Spróbuj dostrzec zalety drugiego człowieka. A próbuj serdecznością i nie szczędź Pochwał.

Spróbuj zostawić ślad małych iskierek wdzięczności na swojej drodze. Będziesz zdziwiony, jak rozpala się wielkim ogniem przyjaźni podczas twojej kolejnej wizyty.

Zasada druga szczerze i uczciwie wyrażaj uznanie.




Dlaczego mam mówić o tym czego sami chcemy? To dziecinne. I bez sensu. Oczywiście, że interesujecie to, czego chcesz. Ale innych nie interesuje to zupełnie. Niczym się od ciebie nie różnimy interesuje nas to, czego chcemy my!

Jest jeden sposób, który pozwoli ci zdobyć wpływ na ludzi. Wystarczy mówić o tym, czego oni chcą i pokazać im, jak mogą to osiągnąć.

Jak Mogę sprawić, by ten ktoś chciał to zrobić?

Działanie bierze początek w tym, czego silnie pożądamy. Najpierw wzbudzić w drugich szczere pragnienie. Ten, kto potrafi to zrobić, ma za soba cały świat. Ten, kto nie potrafi, wędruje samotnie.

Przykład z czynszem. Zauważ, że uzyskałem te redukcje nie wspominając nawet słowem o tym, czego ja chce. Przez cały czas mówiłem o tym, czego chce mój rozmówca i dzięki czemu może to osiągnąć.

Henry Ford powiedział, jeśli jest w ogóle jakiś sekret sukcesu leży on w umiejętności przyjęcia punktu widzenia innych i patrzeniu na rzeczy zarówno z pozycji rozmówcy, jaki własnej.

Zasada trzecia wzbudzić w innych szczere chęci.




Kim jest najlepsze zdobywca przyjaciół, jakiego kiedykolwiek znał świat ? jest to pies. Jedyne zwierzę które nie musi zapracować na swoje utrzymanie wyskoczyć ze skóry żeby pokazać jak bardzo cię lubi i nic za tym uczuciem się nie kryje nie chcę ci nic sprzedać ani nie chce się za ciebie wydać.

Można zdobyć więcej przyjaciół w ciągu dwóch miesięcy po prostu interesując się innymi ludźmi niż w ciągu dwóch lat próbując zainteresować innych ludzi sobą.

Jeśli próbujemy tylko zaimponować ludziom i wzbudzić ich zainteresowanie naszą osobą, nigdy nie zdobędziemy wielu szczerych przyjaciół. Przyjaźni nie zawiera się na tej zasadzie.

Przed wyjściem na scenę powtarzać sobie jestem wdzięcznym tym ludziom, że przyszli mnie zobaczyć. Kocham moją publiczność. Kocham moją publiczność. Mogę powtarzać to samo, jestem wdzięczna ze przyszli do cp na zwiedzanie.

Jeśli chcemy zdobyć przyjaciół, powinniśmy zacząć od robienia różnych rzeczy dla innych ludzi. Rzeczy, które wymagają czasu, wysiłku, bezinteresowności i uwagi.

Urodziny znajomych. Przez lata starałam się dowiedzieć, kiedy obchodzą urodziny moi znajomi. Jak. Chociaż nie miałam żadnego pojęcia o astrologii, pytałem ich, czy wierzą, że data urodzin może mieć związek z charakterem. Prosiłam o podanie mi dnia i miesiąca urodzin. Jeśli odpowiedź brzmiała np. 24 listopada to powtarzałem to sobie i zapisywałam tą datę następnie przepisywałam ją do specjalnego notatnika. Zapisz sobie te daty w kalendarzu i ustaw przypomnienie kiedy zbliżał się dzień czyjś urodzin wysyłałem list z życzeniami jakie to wrażenie robiło!

Jeśli chcemy zdobyć przyjaciół, powinniśmy witać się z ludźmi z ożywieniem i entuzjazmem.

Zachowuj się w ten sposób również wtedy, gdy ktoś do ciebie dzwoni. Nie zapomnij wyrazić, jak się cieszysz, że go słyszysz.

Zasada pierwsza okazuj ludziom szczere zainteresowanie.



Jak zrobić dobre wrażenie.

To co nosimy na twarzy, jest o wiele ważniejsza od ubrań, które nosimy.

Czyny są głośniejsze niż słowa, a uśmiech mówi zawsze lubię cię. Czynisz mnie szczęśliwym. Cieszę się, że cię widzę.

Mówię o prawdziwym uśmiechu, serdecznym, który płynie gdzieś z głębi serca. Ludzie, którzy się śmieją, zwykle uczą się i pracują efektywniej i są szczęśliwsi.

Dzisiaj gdy tylko podnoszę słuchawkę telefonu robię to zawsze z uśmiechem na ustach.

Zadanie. Przez tydzień co godzinę masz uśmiechać się do kogoś. Opowiedz jakie to przyniosło skutki.

Ze swojego sposobu działania wyeliminowałem też krytykowanie. Zamiast potępienia stosuje teraz pochwałę i uznanie. Przestałem mówić o tym, czego chce ja sam. Próbuje całkowicie przyjąć punkt widzenia drugiej osoby.


Zasada druga: uśmiechaj się.



Zapamiętywanie imion.

Prosty system. Ilekroć poznawał nową Osowę, zapamiętywał jej imie oraz kilka podstawowych danych o rodzinie, interesach i poglądach politycznych. Z wszystkich tych danych tworzył coś w rodzaju obrazu tej osoby i przy kolejnym spotkaniu, nawet po roku, pytał przy powitaniu o rodzinę, a niekiedy także, czy nadal mamy w ogrodzie. Nic dziwnego, że z jedną sobie ten tłumy ludzi.

Większość ludzi ma kłopoty z zapamiętaniem imion i nazwisk. Wynika to z faktu, że nie poświęcają oni dość czasu i energii, aby skoncentrować się, kilkakrotnie powtórzyć i utrwalić w pamięci nazwisko nowo poznanej osoby.

Franklin Roosevelt wiedział, że jednym z najprostszych najbardziej oczywistych, a także najważniejszych sposobów na zjednanie sobie ludzi jest zapamiętane ich imion i nazwisk oraz okazanie im, jak bardzo są ważni. A ilu z nas to robi?

Zasada trzecia pamiętaj, że własne nazwisko to dla człowieka najsłodsze i najważniejsze spośród wszystkich słów świata.



Jak zostać dobrym rozmówca?

Jeśli chcesz sprawić, aby ludzie unikali cię, śmiali się z ciebie za twoimi plecami, a nawet gardzili tobą, oto jest Recepta: nigdy nie słuchaj nikogo dłużej niż tylko chwile. Mów cały czas osobie. Jeśli przyjdzie ci coś do głowy i chcesz o tym powiedzieć, nigdy nie czekaj, aż ktoś drugi przestanie mówić. Wal natychmiast i przerwij rozmówcy pół słowa. Czy znasz takich ludzi. Ja niestety wielu.

Ja wspaniały rozmówca. Przecież prawie się nie odzywałem. Nawet gdybym chciał, nie mógłbym odezwać się nie zmieniając tematu, ponieważ o botanicy wiem tyle co o anatomii pingwinów. Robiłam tylko jedną słucha z uwagą. I on to czuł. I oczywiście sprawiało mu to przyjemność. Uważne słuchanie jest bowiem największym komplementem dla mówiącego.

Lincoln nie potrzebował rady. Trzeba mu było jedynie uważnego i życzliwego słuchacza, z którym mógłbym podzielić się swoim ciężarem. Tego właśnie chcemy, gdy mamy jakiś problem. Często potrzebuję tylko tego zdenerwowany klient albo niezadowolony pracownik, albo wściekły przyjaciel.

Zadawać takie pytania, na które rozmówca odpowiedz przyjemnością. Zachęcaj rozmówcę do mówienia o nim samym i o jego dokonaniach.

Zasada czwarta bądź dobrym słuchaczem. Zachęcaj rozmówcę, aby mówił o sobie samym.



Jak zainteresować ludzi. Ilekroć spodziewam się gościa, w noc poprzedzającą odwiedziny studiował temat, o którym wiedział, że stanowi punkt jego zainteresowań.

Dlaczego rozmawiał ze mną cały czas o łodziach?

Bo jest dżentelmenem. Zauważył, że ty interesujesz się łodziami, i rozmawiał z tobą o tym, co mogło sprawić ci przyjemność. Dostosował się do ciebie.

Zasada piąta mów o tym co interesuje twojego rozmówcę



Co zrobić aby ludzie od razu cię polubili

Jezus powiedział czyli innym tak, jakbyś chciał, by czynili tobie.

Chcesz akceptacji tych wszystkich, z którymi się kontaktujesz. Chcesz uznania dla twojej prawdziwej wartości. Tęsknisz za poczucie, że jesteś naprawdę ważne w swoim małym świecie. Nie chcesz słyszeć z tanich komplementów, ale pragniesz przecież wyrazów szczerego uznania. Każdy z nas tego chce.

Małe zdanka, takie jak przepraszam, że sprawiam kłopot, czy zechciałby Pan, czy mogę prosić, czy miałby Pan coś przeciwko i wreszcie dziękuję, a więc te drobne uprzejmości na Oliwia ją tryby monotonne i maszyny codziennego życia. I przy okazji stanowią znak rozpoznawczy dobrze wychowanych.

Taka jest naga prawda niemal wszyscy ludzie, których spotykasz, czują się od ciebie w pewien sposób lepsi, i prosta droga do ich serca prowadzi poprzez Delikatny pokazanie im, że dostrzegasz, jak są ważni, i szczerze to uznajesz.

Zasada szósta spraw, aby twój rozmówca poczuł się ważny i zrób to szczerze



Nie można wygrać kłótni.

-Frank, przecież wiesz, że to było z Szekspira.

  • Oczywiście. Odpowiedział. Hamlet, akt piąty, scena druga. Ale byliśmy na przyjęciu, drogi dalej. Po co udawadniać jednemu z gości, że się myli. Czy to sprawi, że cię polubi. Czy nie lepiej pozwolić mu zachować twarz? Nie pytał cię o zdanie. Wcale go ono nie interesowało. Po cóż więc się z nim spierać. Unikaj zawsze stawiania sprawy na ostrzu noża.

Zastanów się więc nad tym, co wolałbyś uzyskać teatralne zwycięstwo w akademickiej dyskusji czy przychylność rozmówcy? Rzadko da się osiągnąć jedno i drugie.

Żaden człowiek, który pragnie dać z siebie jak najwięcej, nie ma czasu na wdawanie się w spory. A już na pewno nie może sobie pozwolić na ich konsekwencje zdenerwowanie i utratę panowania nad sobą. Lincoln.

Co zrobić aby różnica zdań nie przerodziła się w kłótnie

Radośnie witaj różnice zdań.

Nie reaguj instynktownie. Naturalna reakcja chęć obrony własnego zdania. Zachowaj spokój i kontroluj swoją pierwszą reakcję.

Pohamuj swój temperament. Nie daj sie wyprowadzić się z równowagi to świadczy o klasie człowieka.

Najpierw słuchaj. Daj oponentowi szansę wygadania się. Pozwól mu skończyć. Nie przerywaj i nie protestuj. To tylko w znosi bariery. Próbuje budować pomosty porozumienia.

Szukaj punktów wspólnych. Kiedy już wysłuchasz oponenta, Skup się na tych zagadnieniach w których się z nim zgadzasz.

Bądź uczciwe. Spróbuj znaleźć punkty, w których możesz przyznać się do błędu, i zrób to. Pomoże ci to rozbroić rozmówcę i zmniejszyć jego zacietrzewienia.

Obiecaj rozmówcy, że przemyślisz jego pogląd i dokładnie go przeanalizujesz. I faktycznie to zrób. Twój rozmówca może przecież mieć rację.

Szczerze po dziękuj za rozmowę. Daj sobie i oponentowi czas na dokładne przemyślenie sprawy. Zaproponuj kolejne spotkanie później lub następnego dnia.

Przygotuj się do rozmowy. Zadaj sobie pytania. Czy mój mąż rozmówca miał całkowitą rację. Czy tylko częściowo. Czy w jego sposobie argumentacji jest racja. Czy moja reakcja rozwiąże problem, czy po prostu przyniesie frustrację. Czy moja reakcja odepnie ode mnie rozmówcę, czy też nas zbliży. Czy pomoże mi to powiększyć uznanie, jakim cieszę się u ludzi. Wygram, czy przegram. Jaką cenę będę musiał zapłacić za zwycięstwo. Czy nieporozumienia rozwinie się jest nie będę nic mówił. Czy ta trudna sytuacja stanowi dla mnie szansę.

Zasada pierwsza jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej.



Jak na robić sobie wrogów

Możesz komuś zasugerować, że jest w błędzie tonem głosu lub wyrazem twarzy równie dobrze jak za pomocą słów. A jeśli powiesz komuś, że się myli, czy sądzisz, że zgodzi się z tobą. Nigdy. Ponieważ wymierza sz mu w ten sposób silny cios, kwestionujesz jego inteligencję, sądy i przekonania, burzysz dumę i szacunek, jaki dla siebie żywi. A to musi spowodować Chęć odwetu.

Cóż, Sokrates powiedział wiem, że nic nie wiem. Cóż, nie mogę spodziewać się, że jestem mądrzejszy od Sokratesa, tak więc przestałem mówić ludziom, że nie mają racji. I przekonałem się że to popłaca.

Używaj stwierdzeń :

mogę się mylić. Wydaje mi się, że…

Naszą reakcję na większość stwierdzeń które słyszymy od innych jest ocena lub osąd raczej niż próba zrozumienia, o co idzie. Natychmiastową odpowiedź. Kiedy ktoś wyraża jakieś uczucie, postawę czy przekonanie, mamy tendencję do niemal natychmiastowego stwierdzenie to prawda, to głupota, to nienormalne, to nie logiczne, to niewłaściwe, to niemiłe. Bardzo rzadko pozwalamy sobie na dokładne zrozumienie, co dane stwierdzenie oznacza dla drugiej osoby.

Za kazałam sobie nawet używania takich słów, które wyrażają utar tą opinię, jak z pewnością, niewątpliwie itd. Zamiast nich stosowałem wydaje mi się, wyobrażam sobie, chyba ij w obecnej chwili można by sądzić. Jeśli ktokolwiek powiedział coś, co uznawałem za błąd, odbieramy sobie przyjemność natychmiastowego zaprzeczenia mu i wykazania absurdalności jego opinii. Odpowiadając mu zaczynałem od stwierdzeń A, że w pewnych okolicznościach i warunkach jego opinia byłaby słuszna, ale w tym przypadku dostrzegam pewne różnice itd.

Jestem przekonana, że nie osiągnie się nic dobrego a można tylko wyrządzić wiele szkód mówiąc komuś wprost, że nie ma racji. Jedyna satysfakcja to odarcie rozmówcę z poczucia godności, z siebie czynimy wówczas niechcianego rozmówcę.

Zachowuj się dyplomatycznie. To pomoże ci osiągnąć każdy cel.

Zasada druga okaż szacunek dla poglądów rozmówcy. Nigdy nie mów mu: nie masz racji.



Jeśli nie masz racji przyznaj to

Kiedy wiemy, że zasłużyliśmy na reprymendę, czy nie jest o wiele lepiej uprzedzić cios i samemu przyznać się do winy? Czy nie jest o wiele łatwiej znieść samokrytykę niż wysłuchać potępienie z ust innych? Powiedz sam osobie wszystkie uwłaczające rzeczy, które spodziewasz się usłyszeć od rozmówcy, i zrób to, zanim on będzie miał okazję je wypowiedzieć. Szanse są jak z tą do jednego, że okaże się wspaniałomyślny, wybaczę ci błędy, które z własnej woli pomniejszy.

-Panie Iksiński, jeśli to, co Pan powiedział, jest prawdą, popełniłem błąd i niczym nie da się tego usprawiedliwić. Pracują dla pana już wystarczająco długo, aby poznać Pański wymagania. Wstyd mi za to. A on. Natychmiast zaczął mnie bronić.

Odwaga przyznania się do własnych błędów przynosi wiele satysfakcji. Nie tylko pozbawia poczucia winy, ale często pozwala rozwiązać problem spowodowany tymi błędami.

Czułem się wspaniale, ponieważ potrafimy poradzić sobie z trudną sytuacją i miałem odwagę nie uciekać się do żadnych usprawiedliwień. Od tego czasu muszę wy żywi dla mnie większy szacunek niż przedtem.

Pamiętaj zawsze o starym powiedzeniu:

walcząc nigdy nie zdobędziesz dużo, ale ustępują zyskasz więcej, niż się spodziewasz.

Zasada trzecia jeśli nie masz racji, przyznaj to w szybko i bardzo wyraźnie.




Słońce potrafisz szybciej sprawić, że zdejmiesz płaszcz, niż wiatr. A uprzejmość, Przyjazny podejście i wyrazy uznania mogą skłonić ludzi do zmiany zdania szybciej niż wszystkie burze i wiatry świata. Ezop.

Ezop, był Grekiem, który 600 lat przed Chrystusem tworzą na dworze krezusa Nieśmiertelny bajki.

Skuteczność delikatnego, przyjaznego podejścia udowadniały dzień po dniu życie ludzi, którzy na naszych kursach nauczyly się, że kropla miodu z wami więcej pszczół niż Beczka dziegciu.

Zasada czwarta zacznij od okazania przyjaźni



Sekret Sokratesa

Rozmawiają z ludźmi niż przystopuj od razu do kwestii, w której się różnicie. Zacznij od podkreślenia i rób to cały czas spraw w których się zgadzacie.

Od samego początku staraj się, aby rozmówca powtarzał słowo tak, w miarę możliwości powstrzymując go od mówienia nie. Kiedy powiedziałeś nie, cała twoja duma wymaga, aby się tego konsekwentnie trzymał.

Nawet jeśli później dojdziesz do wniosku, że twoje nie było niesłuszne, będziesz nadal chronił swoją cenną dumę. Dlatego tak ważne jest aby zacząć od potwierdzania.

Jeśli jednak ktoś mówi tak, organizm przyjmuje otwartą i skłonną do akceptacji postawę. Im więcej razy usłyszymy tak na początku rozmowy, tym bardziej prawdopodobny jest, że zdobędziemy czyjąś akceptację dla naszej właściwej propozycji.

Przekonałem się, że wydobywając niego na początku kilka odpowiedzi twierdzących sprawiłem, że zapomniał o zastrzeżeniach i z przyjemnością zrobił wszystko to, o co prosiłem.

O wiele skuteczniejszą metodę jest wydobycie od rozmówcy odpowiedzi tak.

Zasada piąta jak najprędzej wydobyć z rozmówcy liczne „tak„



Jak poradzić sobie ze skargami.

Kiedy nie zgadzasz się z rozmówcom, kłócić się, aby przerwać. Ale nie rób tego. To niebezpieczne. Nie będzie zwracam na ciebie uwagi dopóty, dopóki własne myśli domagają się wyrażenia. Słuchaj więc cierpliwie i z otwartą głową. Rób to szczerze i z przekonaniem. Zachęcaj rozmówcę, aby do końca wyłożył swoje pomysły. Słuchanie tego, co mają do powiedzenia inni, pomaga nie tylko w interesach, ale i w życiu rodzinnym.

Kiedy chciała się podzielić ze mną swoimi myślami, odczuciami albo pomysłami, przerwałam jej kolejnym poleceniem. Zaczęłam zdawać sobie sprawę, że potrzebowałam mieć pewnie nie nadzorcę, ale spowiednika, któremu może powierzyć wszystkie problemy wieku dorastania. A ja ciągle mówiłam, kiedy powinnam była słuchać.

Zadaj sobie trud, aby dowiedzieć się o osiągnięciach swego przyszłego pracodawcy. Okaż zainteresowanie drugą osobą i jej problemami. Zachęcaj rozmówcę do mówienia przez cały czas a zostaniesz dobrze odebrany.

Jeśli chcesz mieć wrogów, bądź lepszy od swoich przyjaciół. Lecz jeśli chcesz mieć przyjaciół, pozwól, aby przyjaciele byli lepsi od ciebie. Dlaczego tak jest? Ponieważ lepsi od nas przyjaciele czują się ważni. Kiedy jednak lepszy jesteśmy my, przynajmniej niektórzy z nich czują się gorsi i są zazdrośni.

Harriett nie miała przyjaciół wśród kolegów z pracy. Dlaczego? Ponieważ codziennie przechwalała się osiągnięciami w pracy dobrymi kontraktami, nowymi rachunkami i praktycznie wszystkim, co zrobiła. Byłam dobra i byłam z tego Dumna. Jednak koledzy, zamiast dzielić się ze mną radością z powodu moich szefów, wydawali się niechętnie. Naprawdę chciałam się z nimi zaprzyjaźnić zaczęła mnie już sobie mówić, a bardziej słuchać współpracowników. Też mieli się czym pochwalić i bardziej podniecało ich mówienia o własnych osiągnięciach niż słuchanie moich przechwałek. O swoich sukcesach wspominam tylko wówczas, jeśli o nie spytają .

Zasada szósta pozwól rozmówcy się wygadać.



Jak zapewnić sobie współpracę innych.

PRZYKŁAD: Czy nie jest mądrzej poddawać sugestii pozwolić rozmówcę, aby sam doszedł do tego wniosku. Zwołał zebranie i poprosił ludzi, aby dokładnie powiedzieli mu, czego od nich chcą. Kiedy mówili, zapisywał ich żądania na tablicy. Potem rzekł dam wam wszystko to, czego ode mnie oczekuje cię. Ale chcę, żebyście mi powiedzieli, czego mam prawo oczekiwać od was. Odpowiedzi płynęły szybko lojalności, uczciwości, inicjatywy, optymizmu, w pracy grupowej, ośmiogodzinnego dnia entuzjastycznej pracy. Spotkanie przy Przyniosła rezultat w postaci nowego zapału do pracy i było dla uczestników Inspirujące. Ludzie ci zawarli ze mną coś w rodzaju moralnej umowy. Nikt nie lubi czuć, że coś mu się sprzedaje albo nakazuje. Znacznie przy najprzyjemniej czy Przyniosło rezultatu w postaci nowego zapału do pracy i było dla uczestników Inspirujące. Ludzie ci zawarli ze mną coś w rodzaju moralnej umowy.

Nikt nie lubi czuć, że coś mu się sprzedaje albo nakazuje. Znaczenie przyjemniej czuć, że kupujemy sami i robimy coś z własnej woli. Lubimy, jak się nas pyta o nasze chęci, życzenia lub myśli.

Projekty wykonane według jego pomysłu.

Proszenie kogoś o radę sprawia, ze ten ktoś ma poczucie, że jest ważny.

Podobnie Mędrzec, który chce być ponad ludźmi, ustawia się niżej od nich, a chcąc być przednimi, ustawia się z tyłu. I tak oto, choć miejsce jego nadludźmi, oni nie czują jego ciężaru, a choć miejsce jego przednimi, nie odbierają tego jako rany.

Zasada siódma daj rozmówcy myśleć, że twoja idea wyszła od niego.




Pamiętaj, że nawet wtedy, gdy inni całkowicie się mylą, wcale o tym nie wiedzą. Nie potępia ich za to. Potępić potrafiłby każdy głupi.

Spróbuj ich zrozumieć. Tylko ludzie mądrzy i tolerancyjni, ludzie wyjątkowi próbowali to zrobić.

Jest jakiś powód, dla którego ludzie myślą tak, jak myślą, i robią to, co robią.

Postaraj się odkryć ten powód, a będziesz miał klucz do ich poczynań, a może nawet do osobowości. Spróbuj uczciwie postawić się na miejscu twojego rozmówcę.

Odpowiedz sobie na pytanie>> jak czułbym się i co robił bym na jego miejscu? Zaoszczędzić sobie czasu i zdenerwowania. Jeśli poznasz przyczynę, mniejsza jest szansa na to, że nie zrozumiesz skutku.

Zatrzymaj się na chwilę. Zatrzymaj się, aby porównać olbrzymią uwagę, jaką przykładasz do własnych spraw, z ledwie widoczna dbałością, z jaką podchodzisz do wszystkiego, co ciebie nie dotyczy. Zdasz sobie wtedy sprawę z faktu, że wszyscy inni ludzie na świecie czują podobnie.

Wtedy razem z Lincolna am i Rooseveltem wstaniesz między tymi, którzy opanowali podstawy sztuki współżycia z ludźmi zrozumieli, że sukces w tej dziedzinie zależy od pełnego zrozumienia odmiennego punktu widzenia innego człowieka.

Wola współpracy jest osiągana w rozmowie, musisz pokazać, że myśli uczucia rozmówcy są dla ciebie tak ważne jak twoje własne. Rozpoczęcie rozmowy od nakreślenia jej celu, podporządkowania tego, co mówisz, temu co chciałbyś usłyszeć będąc na miejscu rozmówcy, i zaakceptowanie jego lub jej punktu widzenia zachęcaj rozmówcę do otwartego przyjęcia twoich słów.

Zatrzymaj się zadaje sobie pytanie dlaczego on ona mieliby chcieć to zrobić. Tak więc jutro, zanim poprosisz kogoś, a w zgasił ognisko, kupił twój produkt albo przeznaczył jakąś kwotę na cele charytatywne, spróbuj zatrzymać się na chwilę, zamknąć oczy i przemyśleć całą sytuację z jego punktu widzenia. Zadaj sobie pytanie dlaczego on lub ona mieliby chcieć to zrobić? Prawda, to zabierze ci trochę czasu, ale pozwoli uniknąć na robienia sobie wrogów i przyniesie lepsze rezultaty.

Szkoła Biznesu Harward. : Prędzej chodziłbym po ulicy przez 2 h przed biurem mojego klienta, niż wszedł na rozmowę z nim bez koncepcji, co chcę powiedzieć i co zgodnie z moją wiedzą na temat jego zainteresowań i potrzeb mój rozmówca może mi na to odpowiedzieć.

Zasada ósma szczerze próbuje przyjmować punkt widzenia twojego rozmówcę.




Każdy tego chce. Chciałbyś? Dobrze. Oto ona.

Nie winie cię ani na jotę za to, co czujesz. Gdybym był tobą, bez wątpienia czułbym to samo.

Takie stwierdzenie zmiękczy nawet najbardziej zatwardziałego rozmówcę pod słońcem!

Zobacz. Dziecko chętnie pokazuje swoje stłuczenia albo nawet samo kaleczy się delikatnie lub nabija sobie Guza, aby wywołać współczucie. Z tego samego powodu dorośli pokazują swoje siniaki, opowiadają o wypadkach, jakim ulegli, i o swoich chorobach, zwłaszcza o szczegółach operacji chirurgicznych.

Cały rodzaj Ludzki pożąda współczucia i zrozumienia.

Zasada dziewiąta okaż zrozumienie i współczucie z myślami pragnieniami rozmówcy.



Każdy to lubi. Odwołaj się do szlachetności rozmówcy. Doświadczenie nauczyło mnie, że należy działać w oparciu o jedną jedyną zasady. Trzeba przyjąć, że klient jest Szczery, uczciwy i prawdą move ny i że zapłaci natychmiast każdy rachunek, jeśli tylko zostanie przekonany, że nikt nie chce go oszukać.

Ludzie są uczciwi i chce wywiązywać się ze swoich zobowiązań. Jest stosunkowo niewiele wyjątków od tej reguły. Jeśli damy im do zrozumienia, że uważamy ich za ludzi szczerych, porządnych i uczciwych , zareagują uczciwie.

Zasada dziesiąta odwołaj się do szlachetności rozmówcy



Za sprawdza się w kinie i telewizji przyda się i w życiu. Ty możesz podobnie zademonstrować swoje pomysły. To bardzo łatwe w interesach i w każdych zresztą dziedzinie życia. Wszystkie reklamy zachwalają zalety produktu i rzeczywiście zdolne są namówić ludzi do kupowania prezentowanych towarów.

Zorganizowanie małego przedstawienia sprawdza się również w stosunkach z dziećmi.

Ważne spotkanie z osobą, która jest zajęta. Zostawiłam karteczkę:

Zostawiłam karteczkę pani Wulf, będę mógł zobaczyć się z panią dnia… O godzinie… Poświęcę pani… Minut mojego czasu.

Uwielbiam w życiu robić przedstawienie. Przykład to gotowanie, zakładam fartuch, wyciągam deskę… kroje demonstracyjnie…

Albo mój własny pokój, dosłownie otworzyłam swoją własną siłownie. Lubię stroić się specjalnie gdzieś… Lubię taki rozmach, lubię niespodzianki organizować…

Zasada jedenasta to udramatyzuj swoje pomysły.




Gdy wszystko zawiodło…

Chęć bycia lepszym od innych. Wyzwanie! Rzucenie rękawicy! Niezawodny sposób na wyzwolenia w ludziach ducha.

Wszyscy ludzie się boją, ale odważni nie myślą o strachu i idą naprzód, czasem po śmierc, ale zawsze po zwycięstwo” tak brzmiało motto straży królewskiej w starożytnej Grecji.

Cóż może w większym wyzwaniem niż okazja do pokonania strachu?

To właśnie kocha każdy człowiek sukcesu hazard. Szansę na pokazanie własnego ja. Szanse na udowodnienie swojej własnej wartości, szanse na współzawodnictwo i na wygraną. To właśnie skłania nas do udziału we wszystkich konkursach chęć zdobycia przewagi nad innymi, pragnienie poczucia ważności.

Zasada dwunasta żuć człowiekowi wyzwanie.



Bycie przywódcą. Jeśli już musisz wytknąć komuś błąd…

Zasada pierwsza zacznij od szczerej pochwały i uznania



Jak krytykując nie zostanie znienawidzony.

Prezes zauważył kilku pracowników palących papierosy. Tuż nad głową widniał napis palenie zabronione. Czy wskazało na napis i krzyknął nie umiecie czytać? Nie, na pewno nie. Doszedł do mężczyzn, wręczył każdemu po papierosie i powiedział : bardzo będę Wdzięczny, chłopcy, jeśli te papierosy wypalicie na zewnątrz. Widzieli dobrze że zauważył on i złamali przepisy. I podziwiali go, Ponieważ nie wspomniał o tym ani słowem, dał im mały prezent i sprawił, że poczuli się ważni.

Dla niego pochwała była po prostu wprowadzeniem do krytycznej uwagi o porażce z algebry. W ten sposób podważamy naszą wiarygodność i prawdopodobnie nie osiągniemy zamierzonego celu. Pojawia się „ale”, masz prawo zwątpić w szczerość pochwały. Można temu zapowiedz zamieniając „ale” na „i”.

Jesteśmy z ciebie naprawdę dumni. W tym semestrze twoje oceny są lepsze. Jeśli popracujesz w przyszłym semestrze, twoje stopnie stopnie z algebry będą tak dobre jak wszystkie inne. Teraz przyjmie on pochwałę, ponieważ nie nastąpi po niej żadna uwaga o niepowodzeniu.

(Zamiast, ale z algebry masz słabe stopnie ).

Zasada druga wytykaj innym błędy tylko pośrednio.



Najpierw powiedz o własnych błędach.

Nie jest tak trudno wysłuchać wyliczanki własnych błędów, kiedy ktoś, kto nas krytykuje, zaczyna od przyznania się, że on sam też daleki jest od nieomylności.

Zasada trzecia zanim skrytykujesz innych, przyznaj się do własnych błędów.



Nikt nie lubi wykonywać rozkazów.

Nigdy nie wydawaj polecenia formie rozkazu!!!

Zawsze sugeruj, proś, nigdy nie nakazuj.

Np. nigdy nie mówił zrób to czy to albo nie rób tego czy tego. Mówił natomiast chyba powinieneś rozważyć albo czy sądzisz, że to się sprawdzi. Może byłoby lepiej gdyby. Zawsze pozostawiał ludziom sposobność aby zrobili coś sami. Nigdy nie nakazywał nic swoim pracownikom. Pozwalał im działać, pozwalał uczyć się na własnych błędach. Tego typu Postępowanie ułatwia ludzie naprawianie błędów. Takie podejście pozwala im zachować twarz i daje im poczucie ważności. Zamiast do buntu zachęca do współpracy.

Ludzie chętniej wypełniają polecenia, jeśli mają udział w podjęciu decyzji o jego wydaniu.

Zasada czwarta Zadawaj pytania zamiast wydawać rozkazy.



Pozwól rozmówcy zachować twarz.

Pozwolić zachować twarz! Jak ważne! jak bardzo to ważne! Jak niewielu z nas kiedykolwiek się nad tym zastanawia.

Dążąc do własnych celów depczemy uczucia innych, wynajdujemy ich błędy, Grozimy i krytykujemy zarówno pracownikom, jak i własnym dzieciom w obecności innych, i nie zastanawiamy się nawet, jak bardzo ranimy tym ich dumę!

A przecież wystarczy chwila namysłu, uważnego namysłu, aby za pomocą mądrego słowa i wykazując zrozumienie potrzeb innych ludzi zlikwidować napięcie i uczynić własne wypowiedzi mniej kąśliwymi.

Nie mam prawa robić ani mówić czegokolwiek, co pomniejsza człowieka w jego własnych oczach. Liczy się nie to, co ja myślę o nim, lecz to, co on myśli o sobie samym. Uwłaczanie godności człowieka jest przestępstwem.

Antoine de Saint-Exupery.

Zasada piąta pozwól ludziom zachować twarz.



Jak popchnąć ludzi do sukcesu.

Pochwała jest jak słońce, który rozgrzewa ludzką duszę; nie możemy kwitnąć i rosnąć bez niej. A mimo to, choć choć wielu z nas jest zbyt chętnych, by stosować wobec innych zimny wiatr krytyki, niechętnie dajemy ludziom dookoła słoneczne ciepło pochwały.

Wielki współczesne psycholog udowodnił eksperymentalnie, że jeśli ograniczymy krytykę i stosujemy pochwałę ujawniają się pozytywne reakcje, które są następnie rozwijane, złe zaś ulegną atrofii, ponieważ nikt nie przywiązuje do nich uwagi.

Ty, które czytasz te słowa, masz różne możliwości, których nie wykorzystujesz na skutek złych nawyków. Jedną z nich jest na pewno Magiczna umiejętność Chwalenia ludzi, Inspirowania ich, aby odkryli drzemiące w nich możliwości!

Krytyka podcina nam skrzydła. Nasze możliwości rozkwitają na skutek zachęty. O tym nie wolno zapomnieć dobremu przywódcy.

Zasada szósta pochwal najmniejsze nawet osiągnięcie. Pochwal każdy postęp. Bądź serdeczny w aprobacie i nie skąp Pochwał.



Daj psu właściwe imię.

Każdym człowiekiem można po kierować, jeśli ma się jego szacunek i jeśli pokażę mu się, że i jego szanuje się za taką czy inną umiejętności. Krótko mówiąc, jeśli chcesz wpłynąć na coś w postępowaniu danej osoby, zachowuj się tak, jakby już posiadał pożądaną cechę.

Wystaw im dobrą opinię, na którą mogliby zapracować, a uczynią olbrzymi wysiłek, aby cię nie zawieść.

Stare powiedzenie mówi daj psu złe imię, a od razu możesz go powiesić. Daj mówiąc dobre imię, a zobaczysz, co się stanie.

Zasada siódma wystaw ludziom dobrą opinię, której będą musieli sprostać



Jak sprawić, aby ludzie uwierzyli we własne siły?

A powiedz dziecku, małżonkowi albo pracownikowi, że jest głupi, tępy i nie potrafi czegoś robić, a na pewno nie zachęcisz go do lepszego działania.

Ale spróbuj odwrotnej metody.

Zastosuj umiarkowana zachętę, spraw, aby rzecz wydawała się łatwa do zrobienia, daj do zrozumienia, że wierzysz w jego umiejętności, okaż wiarę w jego naturalne zdolności, smykałkę do robienia czegoś a będzie ćwiczyć, aż zmierzch zajrzy na okna.

Bridge. O nie. To niemożliwe. Ta gra zawsze była dla mnie czarną magią. Nie mam o tym pojęcia. Ależ Alex, to nie jest żadna magia! Brydż to nic innego jak dobra pamięć i ocena sytuacji. Poradzisz sobie, zobaczysz dla ciebie pestka!

Pływanie, poradzisz sobie! To żadna czarna magia, kwestia treningu. Podstawy już mam. Obserwuj siebie. Stawiaj na wytrzymałość, w razie czego poproś o pomoc zapisz się na lekcje pływania. Prawo jazdy, poradzisz sobie. Po prostu rozłóż czynności na czynniki pierwsze, powoli wszystko rób a potem przyspieszę, tak jak wiele razy przyspieszałam!

Zasada 8 zachęcaj innych do poprawy. Spraw, aby uwierzyli, że mogą się zmienić.


Jak sprawić, aby ludzie robili to, co chcesz z przyjemnością.

Przykład. Za każdym koszyku zbieranych przez ciebie Gruszek zapłacę ci dolara. Ale jak już skończysz, za każdą gruszkę, którą znajdę jeszcze pod drzewem, zabiorę ci dolara. Co o tym myślisz.

I w końcu Pan Smitha wezwał ją do swojego pokoju i powiedział, że od dziś mianuje ją specjalistką ds. informowania o cenach towarów i do jej obowiązków będzie należało dopilnowanie, aby towary w całym sklepie były właściwie oznaczone. Te nowe obowiązki i nowe tytuł całkowicie zmienił jej dotychczasową postawę i od tego czasu wywiązywała się z obowiązków sposób zadowalający.

Uzmysłowić mu również, że praca ta i tak musi w końcu będzie wykonana i, jeśli zrobi to teraz, nie będzie musiał martwić się tym później.

  1. Bądź Szczery. Nie obiecuj czegoś, czego nie możesz spełnić. Zapomnij o własnych korzyściach i Skup się na korzyściach płynących z tego dla rozmówcy.

  2. Dokładnie przemyśl, co chcesz, aby rozmówca zrobił.

  3. Okaż empatię. Zadaj sobie pytanie, czego rozmówca naprawdę chce.

  4. Zastanów się nad korzyściami, które rozmówca odniesie z wykonanie nia tego, co chcesz.

  5. Dopasuj te korzyści do potrzeb rozmówcy.

  6. Nadaj prośbie taką formę, aby rozmówca wyraźnie zauważył osobiste korzyści płynące dla niego z wykonania danej rzeczy. Zawsze możesz wydać Suche polecenie. Możemy jednak wyrazić dokładnie to samo, demonstrując korzyści, jakie osiągnie z wykonania tej pracy. Pokazując korzyści, ktoś wykona chętniej twoje polecenie .

Zasada dziewiąta spraw, aby rozmówca z przyjemnością zrobił to, czego od niego oczekujesz.


Zasady podsumowanie:

Zasada pierwsza nie krytykuj, nie potępiaj i nie pouczaj.

Zasada druga szczerze i uczciwie wyrażaj uznanie.

Zasada trzecia wzbudzić w innych szczere chęci.

Zasada pierwsza okazuj ludziom szczere zainteresowanie.

Zasada druga uśmiechaj się.

Zasada trzecia pamiętaj, że własne nazwisko to dla człowieka najsłodsze i najważniejsze spośród wszystkich słów świata.

Zasada czwarta bądź dobrym słuchaczem. Zachęcaj rozmówcę, aby mówił o sobie samym.

Zasada piąta mów o tym co interesuje twojego rozmówcę

Zasada szósta spraw, aby twój rozmówca poczuł się ważny i zrób to szczerze

Zasada pierwsza jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej.

Zasada druga okaż szacunek dla poglądów rozmówcy. Nigdy nie mów mu: nie masz racji.

Zasada trzecia jeśli nie masz racji, przyznaj to w szybko i bardzo wyraźnie.

Zasada czwarta zacznij od okazania przyjaźni

Zasada piąta jak najprędzej wydobyć z rozmówcy liczne „tak„.

Zasada szósta pozwól rozmówcy się wygadać.

Zasada siódma daj rozmówcy myśleć, że twoja idea wyszła od niego.

Zasada ósma szczerze próbuje przyjmować punkt widzenia twojego rozmówcę.

Zasada dziewiąta okaż zrozumienie i współczucie z myślami pragnieniami rozmówcy

Zasada dziesiąta odwołaj się do szlachetności rozmówcy

Zasada jedenasta to udramatyzuj swoje pomysły.

Zasada dwunasta żuć człowiekowi wyzwanie.

Zasada pierwsza zacznij od szczerej pochwały i uznania

Zasada druga wytykaj innym błędy tylko pośrednio.

Zasada trzecia zanim skrytykujesz innych, przyznaj się do własnych błędów.

Zasada czwarta Zadawaj pytania zamiast wydawać rozkazy.

Zasada piąta pozwól ludziom zachować twarz.

Zasada szósta pochwal najmniejsze nawet osiągnięcie. Pochwal każdy postęp. Bądź serdeczny w aprobacie i nie skąp Pochwał.

Zasada siódma wystaw ludziom dobrą opinię, której będą musieli sprostać.

Zasada 8 zachęcaj innych do poprawy. Spraw, aby uwierzyli, że mogą się zmienić.

Zasada dziewiąta spraw, aby rozmówca z przyjemnością zrobił to, czego od niego Oczekujesz.



10 visualizzazioni0 commenti

Post recenti

Mostra tutti

QUOTES

Comments


Post: Blog2_Post
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

©2022 di Book reviews. Creato con Wix.com

bottom of page