top of page
Cerca

Od takich ludzi trzymaj się z daleka- David. J. Lieberman

Immagine del redattore: Marta MaszkowskaMarta Maszkowska

Aggiornamento: 19 apr 2022


Ta książka to jedna wielka i smutna opowieść o mnie, ale czas stanąć w prawdzie i zmierzyć się z rzeczywistością.


Wykorzystam ją jako oręż we własnej batalii o siebie.


10 zasad do wprowadzenia w życie:

  1. Opieraj się pokusom i ćwicz samokontrolę. Możesz nawet wymyślać sobie zadania i świadomie wybierać wolność! Wolność od zniewolenia pokusami. Postaw przed sobą kawałek ciasta i powiedz sobie, że go nie zjesz. Nie folguj sobie. Za każdym razem, gdy złapiesz się na wyborze natychmiastowej gratyfikacji odłóż ją w czasie i pomyśl o długoterminowych korzyściach nie ulegania słabościom! Za 5 minut zjem tego chipsa. Jeszcze za 10 min wytrzymam. Nie mam ochoty już. Później. Może kiedyś zjem chipsa. Innym razem I wybierz druga opcję, najczęściej trudniejszą. Challenge yourself.

  2. Buduj szacunek dla samego siebie. Jak? Dobrymi wyborami i odpowiedzialnością.

  3. Co robisz teraz? Czy są to działania całkowicie pozbawione znaczenia? Ile bólu unikam wybierając to co łatwe? Przestań to robić natychmiast. Zabierz się za działanie, które mają znaczenie i przynoszą długoterminowe korzyści ( a nie krótkoterminowe przyjemności).

  4. Czy mierzymy się z życiem bezpośrednio i z determinacją, znosimy trudy i walki i dążymy do zwycięstwa, czy też odwracamy się od tego, co właściwe, i poszukujemy ukojenia w azylu iluzorycznej przyjemności?

  5. Wystrzegaj się odkładania spraw na później. Stosuj zasadę 2 minut. Jeśli mogę coś załatwić w 2 minuty: Do it now!

  6. Obserwuj się uważnie: moment w którym sprawy zaczynają cię przerastać, aby sobie poradzić z napięciem wybierasz ucieczkę w serial.

  7. Uważaj! Nie załatwiasz małych spraw, bo masz ważniejsze; nie zabierasz się za te większe, bo twoje myśli są zaprzątnięte drobiazgami. W ten sposób życie wymyka ci się spod kontroli. Znów zasada 2 min! Drobiazgi się piętrzą, a my wpadamy w pułapkę jakie to nasze życie jest skomplikowane i ciężkie.

  8. Uważaj! Na strefy oznaczone na czerwono. Zaniedbywanie się, bałaganiarstwo, zapominanie. To są sygnały ostrzegawcze.

  9. Nie wykorzystuj codziennych zadań jako wymówki by wycofywać się z życia!

  10. Unikając bólu unikamy życia. To walka z trudnościami, praca, wysiłek nas kształtuje i sprawia, że stajemy się silni i jeszcze lepsi. Gotowi na kolejne wyzwania i kolejne szczyty. Jeżeli coś jest łatwe i przyjemne prawdopodobnie jest niewiele warte.

Cytaty:

Przestraszeni ludzie mają skłonność do nieodpowiednich zachowań.

Jakich wyborów dokonujemy?

Dawniej dokonywaliśmy lepszych wyborów, ponieważ konsekwencje złej oceny sytuacji były bardziej bezpośrednie i trudniejsze do ukrycia. Za to obecnie mamy do dyspozycji o wiele więcej dróg ucieczki, które pozwalają nam beztrosko ignorować nasze problemy i sytuację, w jakiej się znaleźliśmy. Musimy jakoś rozproszyć uwagę, a oderwać samych siebie. Boimy się zostać sam na sam ze swoimi myślami, więc szukamy rozrywek na zewnątrz, by zagłuszyć hałas, który jest w nas.


NIE BĄDŹ ZBYT POBŁAŻLIWY W STOSUNKU DO SIEBIE BO TO NIE DZIAŁA. TO TYLKO UNIKANIE PROBLEMÓW.

Prawo oczekiwania przewiduję, że mamy tendencje żyć zgodnie z tym, czego się od nas oczekuje. Efekt Pigmaliona czyli samospełniającej się przepowiedni.

Zdrowie emocjonalne

Poczucie własnej wartości, odpowiedzialność, perspektywa, relacje i granice.

Jeśli np. mamy problem z odpowiedzialnością nie potrafimy kontrolować swojego zachowania, szukamy natychmiastowej gratyfikacji lub przeznaczamy sporo energii na utrzymanie swojego wizerunku, jesteśmy źli na samych siebie czego rezultatem jest niskie poczucie własnej wartości. By zrekompensować poczucie winy i niedowartościowanie do głosu dochodzi ego i stajemy się egocentryczni. Egocentryzm zawęża z kolei naszą perspektywę. Bardziej interesujemy się sobą niż resztą świata. To sprawia, że stajemy się coraz bardziej drażliwi i niestabilni. Nasze granice się zacierają i cierpią na tym nasze relacje.

Osoba, której brakuje poczucia wartości, może nadmiernie folgować swoim pragnieniom, a innych ludzi traktować niezbyt dobrze. Taka postawa przyczynia się do ukształtowania osobowości uzależnionej od natychmiastowej gratyfikacji, przeskakiwania od zadania do zadania i od relacji do relacji za każdym razem, gdy potrzebujemy emocjonalnej korzyści.


Jak mądrze dawać?

Ludzie którzy potrafią dawać zazwyczaj mają pozytywny obraz samych siebie oraz cechy charakteru, które wskazują na zdrowie emocjonalne. Dawanie spowodowane strachem lub poczuciem winy obniża nasza samoocenę. Dlaczego? Ponieważ tak naprawdę nie dajemy, to inny człowiek od nas bierze. A my pozwalamy się wykorzystywać.


Osobowość lękliwa, unikająca. Potrzeba niezależności. Objawia się przewrażliwieniem na wszystko co w jakikolwiek sposób przypomina przymus, wpływy innych, zobowiązania i temu podobne.
Może się w nim rozwinąć wstręt do podejmowania jakiegokolwiek wysiłku. Wyalienowanie jednostki. Traci zainteresowanie swoim życiem, ponieważ to nie on nim żyje, nie potrafi podjąć decyzji, ponieważ nie wie, czego tak naprawdę chce.

MOST MEN WOLD RATHER DENY A HARD TRUTH THAN FACE IT

-Tyrion Lannister


Pokusa, ulegasz. To wolność czy zniewolenie?

Czy uleganie pokusom i robienie wszystkiego na co masz ochotę to wolność czy zniewolenie?

Gdy skutecznie opieramy się pokusom, ćwiczymy samokontrolę. To właśnie wtedy doświadczamy prawdziwej wolności i cieszymy się zdrowiem emocjonalnym.

Aby poczuć się dobrze musimy dobrze postępować, a to jest możliwe tylko wtedy gdy wybieramy odpowiedzialność, dzięki której budujemy szacunek dla siebie, a w rezultacie poczucie własnej wartości. Postępowanie we właściwy sposób jest mechanizmem, który łączy szacunek dla siebie i samokontrolę.

Poczucie własnej wartości decyduje o tym co nas interesuje i pociąga. Niskie poczucie własnej wartości sprawia, => że nasze zainteresowania i perspektywa przesuwa się od długoterminowych korzyści do natychmiastowej gratyfikacji, jeśli coś ci się podoba się sięgasz po to bez względu na konsekwencje. Najbardziej kuszący wybór to ten, który natychmiast zaspokaja nasze potrzeby zarówno ego jak i ciała.

Leżenie na kanapie, łóżku i oglądanie filmu, TV jest na pewno przyjemne, ale całkowicie pozbawione znaczenia, zatem z definicji nie oferuje trwałej przyjemności albo tylko niewiele. Mówiąc dokładniej uczucie, którego doświadczany, leżąc na kanapie, wcale nie jest przyjemnością, lecz pociechą pomagającą uniknąć bólu.

Unikając bólu unikamy życia.

Ile podejmuje działań całkowicie pozbawionych znaczenia? Ile bólu unikam?


Hamlet akt III scena I
Być albo nie być oto jest pytanie
Czy szlachetniejszym jest znosić świadomie
Losu wściekłego pociski i strzały
Czy za broń porwać przeciw morzu zgryzot
Aby odparte znikły? Umrzeć, usunąć
Nic więcej: snem tym wyrazić, że minął
Ból serca, a z nim niezliczone wstrząsy.

Szekspir mówił o walce którą toczymy każdego dnia. Czy mierzymy się z życiem bezpośrednio i z determinacją, znosimy trudy i walki i dążymy do zwycięstwa, czy też odwracamy się od tego, co właściwe, i poszukujemy ukojenia w azylu iluzorycznej przyjemności? Lub trzecia opcja kończymy ze swoim życiem.


Aby efektywnie podejmować decyzje, musimy zarówno znaleźć równowagę, jak i wystrzegać się impulsywności i odkładania spraw na później.

**“mam ważniejsze sprawy, o które muszę się martwić. Nie mogę zawracać sobie głowy drobiazgami. “

W ten sposób życie wymyka się nam spod kontroli, bo niczego nie udaje się nam dokończyć. Nie załatwiamy małych spraw, więc unikamy myślenia o tych większych. Te większe pozostają zatem niezrealizowane, ponieważ nasze myśli zaprzątnięte są drobiazgami. (**reguła 2 minut do it now!). W końcu wszystko zaczyna nas przerastać, a my biernie spędzamy czas, np. na oglądaniu telewizji.


Często wykorzystujemy codzienne zadania jako wymówkę by wycofać się z życia.

Drobiazgi się piętrzą, tworząc iluzje, że nasze życie jest skomplikowane, produktywne, pracowite, a nawet spełnione. ://

Osoba, która kurczowo trzyma się gniewu i negatywnych emocji prawdopodobnie miała traumatyczne dzieciństwo i w związku z tym napotyka trudności w budowaniu pozytywnych i głębokich relacji.
  • Zaburzenia zachowania, np. ZANIEDBYWANIE się, bałaganiarstwo, unikanie dentysty czy zapominanie o spotkaniach, to najprostsza droga do strefy oznaczonej czerwoną flagą. Częste wizyty u dentysty mogą oznaczać niewspółmierny nacisk na wygląd, lecz ogólnie świadczą o odpowiedzialności.



38 visualizzazioni0 commenti

Post recenti

Mostra tutti

QUOTES

Comments


Post: Blog2_Post
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

©2022 di Book reviews. Creato con Wix.com

bottom of page