Zarządzanie czasem - B. Tracy
10 zadań do podjęcia się:
Notatki:
Psychologowie badali obszar zwany ‘’obszarem kontroli ‘’. I odkryli, że człowiek może na tyle pozytywnie spojrzeć na siebie swoje życie, że poczuje się wręcz Panem własnego losu:odnosi się to właśnie do “wewnętrznego “obszaru kontroli. Kiedy do niego dotrzesz w istocie poczujesz, że życie spoczywa w twoich rękach. Nauczysz się samodzielnie podejmować decyzje, weźmiesz odpowiedzialność za swe poczynania oraz ich skutki.
Nie rozwijaj w sobie “wyuczonej bezradności“, tylko podejmuj decyzje.
Im ktoś bardziej umiejętnie kieruje własnym czasem, tym czuję się szczęśliwszy na pewniejszy. Ma silniejsze uczucie osobistej wartości. Uważa, że jest kowalem swojego losu, cechuje się lepszym samopoczuciem. Pozytywnie postrzega świat i charakteryzuje się silniejszą osobowością.
wyobraźmy sobie, że ktoś zaoferował ci milion dolarów, jeśli w ciągu następnych 30 dni zdołasz doskonale zorganizować swoje zajęcia. Załóżmy, że przez ten miesiąc nie odstępuje cię na krok ekspert z notatnikiem. I po upływie 30 dni, jeśli wykorzystałeś swój czas dobrze i efektywnie, pracując codziennie na najwyższych obrotach, otrzymujesz nagrodę. Okrągły milion. Stań się specjalistą w wykorzystywaniu czasu.
Można być efektywnym, a można też być kimś niezorganizowanym. Można się koncentrować na dążeniu do ambitnych celów albo też trawić godziny i dni na próżnych czynnościach. Wybór niemal zawsze zależy od ciebie.
Gdybym miał wyjechać miesiąc, a przedtem zdążyłbym załatwić tylko jedną sprawę, co by to było?
POZYTYWNE AFIRMACJE :
Zacznij od powtarzania sobie “jestem doskonały w zarządzaniu czasem! Jestem doskonały w zarządzaniu czasem! “ “Jestem zorganizowana!“, “Dobrze korzystam ze swojego czasu! “
Wracaj do pracy! Wracaj do pracy!
Pracuj! Pracuj naprawdę. Ciągle sobie powtarzaj :”Bierz się do pracy! “
Zrób to teraz!
WIZUALIZACJE :
Psychologowie znają metodę wyobrażania sobie i widzenia się tym, kim pragnie się zostać.
Zacznij myśleć o sobie jako o osobie zorganizowanej, wydajnej i efektywnej.
Przywołaj do pamięci chwile w których stanąłeś na wysokości zadania.
Wyobrażaj sobie, że jesteś kimś, kim chcesz się stać nie zaś tym, kim byłeś w przeszłości.
Odgrywanie ról. Masz zagrać osobę świetnie zorganizowaną, i to pod każdym względem. Podczas wykonywania codziennych aktywności zachowuj się niczym aktor, który gra wspomnianą rolę, który idealnie pożytkuje swój czas.
Za każdym razem, gdy natkniesz się na dobry pomysł podziel się nim z kimś.
Mistrz prokrastynacji w odkładaniu przyjemności na później i system nagród.
Ktoś pozytywnie nastawiony do siebie zawsze działa skuteczniej i postępuje lepiej od kogoś, kto siebie nie lubi.
kipię energią, entuzjazmem
okazuję pewność siebie, angażuję się bez reszty
Staje się coraz bardziej kompetentny i twórczy, wytrwały i zdeterminowany
CZAS : czas nie jest niestety rozciągliwy. Bez niego sposób się obejść. Wymagają go wszelkie starania i wysiłki. Niczym nie da się go zastąpić. I stanowi ulotną wartość - nie można go zaoszczędzić, zachować, zmagazynować. Stracony już nie wróci.
Koncentruj się na teraźniejszości, na chwili obecnej. Jeśli będziesz rozumnie wykorzystywać poszczególne chwilę, to nie musisz martwić się o upływające godziny i dni.
✅Złóż sobie obietnicę punktualności
✅ Bycia świetnym w zarządzaniu czasem
✅ skupieniu na najistotniejszych zadaniach
Zapewnij innych, że w przyszłości można się po tobie spodziewać większej efektywności. Będziesz sobie mniej pobłażać i staniesz się bardziej zdyscyplinowany.
Dopóki nie przećwiczysz regularnego wyznaczania celów, możesz odnosić się sceptycznie do sensu tej praktyki, jej mocy wprowadzania zmian w życiu.
Wytyczając cele, praktykuj idealizację. Wyobraź sobie, że nie krępują cie żadne ograniczenia w tym co robisz. Zapisuj marzenia w czasie teraźniejszym. Codziennie przepisuj swoje cele w notatniku. Podświadomość działa.
Poświęć 5 minut na spisanie trzech najważniejszych zamierzeń w swoim życiu.
Dzień rozpoczynaj wcześniej. Wstawaj rano. Im więcej czasu przeznaczysz na przemyślenie i zaplanowanie dnia, tym lepiej się zorganizujesz na każdym polu, w każdej z dziedzin.
Wcześnie kładź się spać i wcześnie wstań.
Wiele zaradnych osób budzi się i wstaje wpół do 6 rano, aby mieć czas na rozplanowanie zajęć w danym dniu. I w rezultacie zawsze działają skuteczniej od tych, którzy zrywają się z łóżka w ostatniej chwili.
Gdy wstajesz wcześniej i planujesz sprawy, zachowujesz większy spokój, rozsądek i twórcze podejście przez cały dzień. Wstawaj rano. Im więcej czasu przeznaczysz na przemyślenie i zaplanowanie dnia, tym lepiej się zorganizujesz na każdym polu, w każdej dziedzinie.
Tak więc PLANUJ : Przygotuj listę działań przed rozpoczęciem pracy.
Co godzinę zadawaj sobie pytanie jak mogę już teraz optymalnie wykorzystać czas.
Pracując, nie rób kilku rzeczy równocześnie, skup się na jednym, głównym zadaniu.
Dokonywane przez ciebie wybory zdradzają, kim jesteś w rzeczywistości.
“dla osiągnięcia tego, co się wcześniej nie udawało, należy rozwinąć i udoskonalić umiejętność, której się dotąd nie posiadało
“JAKIE SĄ MOŻLIWE KONSEKWENCJE NIE ZAJMOWANIEM SIĘ TĄ SPRAWĄ? “-np. senność ciągła, zwłaszcza po jedzeniu bo zła dieta i problemy z insuliną, problemy psychiczne, brak treningów i ruchu, nie uczenie się do egzaminu, ignorowanie ludzi, znajomych, bycie samym coraz bardziej...
Metoda ABCDE, zadania pilne,
Pamiętaj, nie liczy się poziom z jakiego startujesz. Prawdziwe znaczenie ma to, do czego dążysz.
NIGDY NIE ULEGAJ POKUSIE, ABY SPRAWY MNIEJ ISTOTNE ZAŁATWIAĆ W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI.
Nie zaczynaj od rzeczy na końcu twojej listy, lecz popracuj nad tym, co ważne priorytetowe. Nie utknij pośród spraw o marginalnym znaczeniu.
Co się dzieje, gdy kolejny niezaplanowany, nieefektywny, nieproduktywny dzień mi ucieka?
Wieczorem czuje, że goni mnie czas i przytłacza nadmiar obowiązków. Jestem sfrustrowana i nieszczęśliwa. Czuję się fatalnie i mam wyrzuty sumienia.
NAWYK KOŃCZENIA ROZPOCZĘTYCH SPRAW
Skoncentrowanie się na zadaniu aż do chwili jego rozwiązania daje poczucie pewności, przydatności, mistrzostwa w danej dziedzinie. Rodzi to też wrażenie samokontroli.
Trudno sobie wyobrazić dojrzałego, w pełni świadomego człowieka, który nie potrafi kończyć tego co zaczął.
Podświadomość nie odróżnia rzeczywistego doświadczenia od silnego przeżywania wyobrażeniowego.
Jeśli więc stworzysz wyimaginowany wizerunek siebie, pracującego skutecznie i wydajnie to twoja podświadomość zareaguje tak jakbyś w danej chwili właśnie w ten sposób pracował.
Myśli pomnożone przez emocje dają pożądany wynik.
POSTAWA CIAŁA :
Niemal każdemu stanowi mentalno-emocjonalnemu odpowiada specyficzny rodzaj postawy ciała. Nawyki związane z efektywnym pracowaniem także znajdują odbicie w gestach. Jeśli np. ktoś pracuje przy biurku mając proste plecy, w pełni skupiony na wykonywanym zadaniu, to w istocie wzbudza w sobie większe poczucie wydajności. Kiedy chodzisz energicznym krokiem z podniesioną głową wzrokiem zwróconym na wprost lub ku górze, nie garbiąc się to łatwiej poczujesz się pewnym siebie i produktywnym.
Wyznacz sobie konkretne terminy i niech przymuszają cie one do usilnego koncentrowania się na istotnych projektach.
Nie zajmuj się wieloma rzeczami jednocześnie i staraj się doprowadzać do końca jedno zanim zaczniesz drugie.
Jednym ze sposobów zaprogramowania umysłu na kończeniu zadań jest nagradzanie się za każde dokonanie!
TO DO : podobne zadania stanowczo należy grupować i zajmować się nimi o określonej porze.
Określ co właściwie chcesz osiągnąć? Na czym ma polegać pełen sukces projektu?
Ty do tego nie dopuszczaj! Zawsze zostawiaj sobie rezerwy czasowe /!
Prawo Murphyego, że jeżeli coś może pójść źle, to pójdzie. I wszystko trwa dłużej niż się spodziewaliśmy.
NAUCZ się przewidywać kryzysów, opóźnień i problemów.
WIZUALNE PLANOWANIE PROJEKTÓW jak walt Disney scenopis. Obrazki projektu zawieszone na ścianie❗
Przeciętny człowiek spędza 7 lat w łazience. (słownik powrót 🤔)
**Ruszaj się szybciej. Chodź energicznie. Mobilizuj się do działania. (**np. za dużo siedzę, leżę, dlatego nie mobilizuje się do działania bo zastygam za bardzo, planuj też na stojąco i wizualnie, ovraxy tablice naklejki wiszące)
****Koncentruj się na rezultatach i priorytetach. (np. Zakwas, jaki był cel, chodziło o pieczenie chleba zdrowego dla jelit :,
FLIPCHART blok papieru wielki format
Jeden z najcenniejszych nawyków do opanowania to poczucie pilności spraw, wewnętrznego impulsu, który zmusza do załatwiania bieżących kwestii od razu, bez zwłoki. Ten bodziec silnie przyczynia się do przełamania biernosci i lenistwa.
Stań się znany jako ktoś szybki w działaniu i wiarygodny.
Dziel zadania na mniejsze części. Nagradzaj się po przejściu każdego etapu. To może być coś małego, jak ciastko czy cukierek.
PRAKTYKUJ KREATYWNE ZWLEKANIE chodzi o to aby z premedytacją odkładać na później spraw które w niewielkim stopniu przyczyniają się do zrealizowania celów kluczowych. Efektywni ludzie odkładają w czasie realizację tzw. pierdół, spraw mniej istotnych.
Najgorsze co może się wydarzyć danego dnia masz już za sobą, podejmuj dzień od najtrudniejszego zadania. Na resztę dnia poczujesz ulgę, że podolalas.
80/20
Zaczynaj od zewnątrz /lub zaczynaj od wewnątrz, od największej partii zadania
Technika sera szwajcarskiego
Zaczynaj dzień od najmniej przyjemnego zadania. Stwierdzono, że ci co ćwiczyli w godzinach porannych w większości nie zaniechali ćwiczeń po upływie 6 msc.
Zmuszaj się do doprowadzania podjętych zadań do końca.
Zbliżając się coraz bardziej do finałowego etapu, wynajdują kolejne powody i wymówki, rzekomo uzasadniające zwlekanie z realizacją ostatnich 5 czy 10 procent zadania. Właśnie z tej przyczyny liczni studenci nie uzyskują dyplomów, nie mogąc się zmusić do napisania i obrony pracy magisterskiej. Ktoś może studiować przez długie lata i w końcu opuścić uczelnie bez dyplomu, gdyż nie potrafi podjąć wieńczącego lata wysiłku. Tylko doprowadzając zadanie całkowicie do końca, doświadczamy radości, zadowolenia i podekscytowania.
Twój cel powinno stanowić poprawienie szans na to, że wydarzą się rzeczy, których pragniesz oraz zreazliujesz dążenia, które sobie wytyczyłeś. Jeden ze sposobów na zwiększenie prawdopodobieństwa sukcesu w jakimkolwiek przedsięwzięciu polega na doskonałym wykorzystaniu czasu. Gdy ktoś jasno określa cele, przygotowuje szczegółowy plan działania, ustala co jest ważne, a co mniej, by wreszcie skupić się na całkowicie najistotniejszych sprawach, to w bardzo dużym stopniu zwiększa szanse na sukces.
Czytając przez godzinę dziennie, czyli zaliczając 1 książkę w tygodniu, po 3 latach staniesz się ekspertem w interesującej cie dziedzinie. Po 5 dołączysz do grona najlepszych w kraju.
Technika czytania :
Opanuj umiejętność efektywnego czytania literatury popularnonaukowej. Tzw. Metoda OPIR Overview, preview, inview, Review przegląd - czytanie wstępne - czytanie głębokie - podsumowanie)
Pamiętaj, że powtarzanie to klucz do nauki. Zazwyczaj trzeba się zetknąć trzy do sześciu razy z nową informacją, ażeby ją przyswoić o wprowadzić na trwałe do naszej pamięci.
Zainwestuj w złotą godzinę
Jeśli zbudzisz się wcześnie i co rano przeznaczysz godzinę na coś wartośćowego...
Teoria kosztów komparatywnych
W 1805 roku brytyjski ekonomista David Ricardo dokonał odkrycia jednego z najważniejszych praw rządzących gospodarką - teorii kosztów komoaratywnych (porównawczych). Prawo to początkowo znalazło zastosowanie w handlu międzynarodowym. Ricardo wykazał matematycznie, że poszczególne państwa powinny specjalizować się w wytwarzaniu tych produktów z których słyną. Łączny zysk obydwu krajów jest większy niż gdyby kraje te jednocześnie produkowały oba wyroby. - > zastosowanie tej teorii w pracy :deleguj zadania obowiązki
7 sposobów by codziennie zrobić więcej
1.pracuj intensywnie. Skup się i mobilizuj do pracy.
2.Pracuj szybciej. Przyśpiesz kroku i podkręć tempo.
3.Grupuj zadania. Podobne rzeczy można robić w tym samym czasie.
Rób więcej ważnych rzeczy. Można załatwić więcej, naprawdę istotnych spraw. Popracować nad zadaniami wartymi zachodu.
Zajmuj się tym w czym jesteś dobry.
Staraj się unikać błędów. Mniej pomyłek, zrobisz więcej. Nie warto się spieszyć wykonujac coś po raz pierwszy.
Upraszczaj pracę. Można uprościć każde zadanie.
Jasne określenie problemu, zadaj pytanie “w czym tkwi właściwie problem “? Określ go precyzyjnie i pisemnie. Definiowanie problemu umożliwia szybkie znalezienie rozwiązania.
Patrz dalekowzrocznie w przyszłość.
Gotowość do wyrzeczeń na rzecz lepszej przyszłości wymaga takich cech jak zapobiegliwość, hart ducha, zdyscyplinowanie i wytrwałość. Mając te cechy jesteś kimś nawet jeśli jeszcze nie masz pieniędzy.
Odkładaj 15-20 proc swoich zysków. Dyscyplina w sprawach finansowych.
Czy chciałbyś robić to czym się zajmujesz zawodowo teraz, przez następne 20 lat? Czy uważasz, że praca stawia przed tobą wyzwania i daje satysfakcję?
Czas i tak upływa. Za 5 lat od dziś będziesz o 5 wiosen starszy, a po 10 latach - o 10. Jeśli coś, co naprawdę chciałbyś robić, wymaga lat intensywnych przygotowań, to najlepiej zacząć je od razu. (dlatego zaczęłam od razu uczyć się rosyjskiego i hiszpańskiego). Czas nie stoi w miejscu, czas ucieka.
A więc jeśli nie chce pracować jako ekonomista... A marzę o branży kreatywnej. Co co mam zrobić 🤔. Michał Lachur mimo wszystko skończył swoje studia na SGH. A wybrał pasję do gotowania.
Bez względu na swoją obecną sytuację, staraj się poświęcać czas na szczerą rozmowę z najbliższymi ci osobami i na serdeczne gesty wobec nich.
Obecne życie można zmienić na 4 sposoby :
Ogranicz to co się nie sprawdza.
Zajmować się częściej tym co ci wychodzi i sprawia radość.
Sproboj zacząć robić to czego obecnie nie czynisz.
Z pewnych rzeczy można całkowicie zrezygnować.
Spokój umysłu to największe ludzkie dobro i cel ze wszystkich mądrych działań. Dążenie do tego stanu należy uznać za rzecz najważniejszą.
Zadbaj o zdrowie - odżywiaj się, ćwicz, wypoczywaj, pij wodę.
Nie pozwól innym kraść swojego cennego czasu!
Problem rozdziału praca - dom.
Trzeba stawiać granicę. Zupełnie inny charakter tych dwóch czynności. Praca ograniczona, w skupieniu, skondensowane działania, koncentracja. Rodzin
![](https://static.wixstatic.com/media/b2a3aa_129a40c8b7be4b1ea3181fbe6477da39~mv2.jpg/v1/fill/w_474,h_711,al_c,q_80,enc_auto/b2a3aa_129a40c8b7be4b1ea3181fbe6477da39~mv2.jpg)
Comments